See Inkala on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gmq-osw",
"3": "Inge"
},
"expansion": "Old Swedish Inge",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-la",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "+ -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From Old Swedish Inge + -la.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inkala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inkala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inkala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inkal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Inkala-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋkɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iŋkɑlɑ"
}
],
"word": "Inkala"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gmq-osw",
"3": "Inge"
},
"expansion": "Old Swedish Inge",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-la",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "+ -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From Old Swedish Inge + -la.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inkala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Inkalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inkala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inkala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inkal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms derived from Old Swedish",
"Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iŋkɑlɑ",
"Rhymes:Finnish/iŋkɑlɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋkɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iŋkɑlɑ"
}
],
"word": "Inkala"
}
Download raw JSONL data for Inkala meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.